TAX SPECIALIST

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș MIOVENI

Responsabilitati principale:

  • Stabileste proceduri eficiente si efective de organizare a activitatii fiscale;
  • Asigura obtinerea Certificatelor de rezidenta fiscala ce decurg din tranzactiile curente, traducerea si legalizarea acestora;
  • Analizeaza si propune spre rezolvare discrepantele versus balanta din fisa fiscala;
  • Centralizeaza si propune solutii pentru rezolvarea posibilelor discrepante fiscale in contabilitate;
  • Participa la inventarierea anuala a patrimoniului  impreuna cu sefii de departament si comisia de inventariere numita;
  • Intocmeste Jurnale lunare de cumparari  / Vanzari si Decont lunar de TVA;
  • Intocmeste calculatia trimestriala a impozitului pe profit;
  • Intocmeste declaratiile D390 si D394;
  • Participa la analizele pentru Transfer Pricing;
  • Puncteaza si se asigura de acuratetea fisei fiscale;
  • Mentine legatura cu autoritatile publice;
  • Intocmeste documentatia necesara pentru declararea si achitarea diferitelor taxe (locale, s.a.m.d.)
  • Este responsabil cu automatizarea proceselor de care raspunde;
  • Organizeaza si coordoneaza controlul fiscal preventiv, stabilind operatiunile si documentele ce se supun controlului fiscal preventiv;
  • Este responsabil de monitorizarea si derularea tuturor controalelor fiscale in relatie cu autoritatile statului;
  • Participa activ la rezolvarea altor responsabilitati care nu sunt prevazute in fisa postului, ori de cate ori este solicitat de catre superiori;
  • Se asigura ca toate raportarile reflecta realitatea operatiunilor si proiectelor companiei.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare- economice;
  • Limba Engleza- nivel mediu/ avansat;
  • Cunostinte fiscalitate;
  • Cunostinte Excel;
  • Cunostinte domeniul Productie- reprezinta un avantaj.