TAX MANAGER

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș PITESTI

Responsabilitati principale:

  • Asigură pregătirea documentelor:

-declarații fiscale anuale / lunare și alte rapoarte privind impozitele, bilanțuri fiscale

(impozite indirecte și directe);

-calculele trimestriale ale impozitelor curente;

-calcule trimestriale privind impozitele.

  • Asigură gestionarea TVA sau (dacă este cazul) impozite indirecte similare (inclusiv):

-VAT / controlul impozitelor indirecte (gestionarea creanțelor privind TVA);

-monitorizarea conturilor TVA / impozitelor indirect;

  • Garantează consultanța fiscala pentru departamentele locale și management;
  • Asigură gestionarea fluxului de numerar al impozitelor (impozite indirecte, impozite directe, plăți directe etc.), monitorizarea termenelor de plată a impozitelor;
  • Responsabil pentru pregatirea dosarului de stabilire a prețurilor de transfer (raport) în strânsă colaborare cu funcția fiscală;
  • Verifică ajustările / monitorizarea prețurilor de transfer și rapoartele privind respectarea politicii de stabilire a prețurilor de transfer, asigurând aplicarea politicii diviziilor în strânsă colaborare cu funcția fiscală a regiunii;
  • Asigură executarea procesului in conformitate cu TVA;
  • Garantează conformitatea fiscală (pentru a se asigura că toate reglementările fiscale legale sunt îndeplinite);
  • Asigură gestionarea controalelor fiscale locale și negociază cu autoritățile locale;
  • Monitorizează schimbările în legislația fiscală locală și asigura punerea în aplicare în cadrul companiei;
  • Responsabil pentru pregătirea cererilor de rambursare a TVA, a beneficiilor fiscale, a subvențiilor fiscale etc;
  • Asigură implementarea și aplicarea altor procese standard (legate de IT) în domeniul fiscal.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare- economice;
  • Minimum 3 ani de experiență în domeniul fiscal;
  • Cunostinte SAP;
  • Utilizator avansat MS Office;
  • Disponibilitatea de a calatori in tara si de a lucra cu echipe internaționale;
  • Abilități de comunicare și abilități interpersonale.