SPECIALIST SIMULARE NUMERICA

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș BUCURESTI

Responsabilitati principale:

  • Dezvolta aplicatii si metode de simulare ale sistemelor electrice pentru fenomene electrice, electromagnetice, pentru a contribui la evolutia procedurilor de validare a calculatoarelor de pe un vehicul, pentru a obtine eficientizarea procedurilor de validare compatibiliate electromagnetica;
  • Contribuie la eficientizarea validarilor/optimizarea si reducerea numarului incercarilor;
  • Asigura o reprezentativitate adaptata noilor tehnologii electronice;
  • Ajuta la intelegerea fenomenelor electromagnetice prin simularea conceptelor de sisteme inovante sau proiectelor de pe vehicule actuale;
  • Participa la studii legate de vehicule electrice si la dezvoltarea acestora;
  • Documenteaza studiile si metodele dezvoltate.

 Candidatul ideal:

  • Studii superioare inginerie;
  • Experienta in domenii ca: electrotehnica, electronica, electromecanica;
  • Cunostinte teoretice de compatibilitate electromagnetica;
  • Cunoasterea minima a unui program de calcul 3D sau a unui program de calcul de compatibilitate electromagnetic (ex: programe EMCOS);
  • Cunoasterea programului MATLAB si a limbajelor de programare C++, Visual Basic;
  • Rigurozitate;
  • Capacitate de analiza si sinteza a fenomenelor fizice;
  • Autonomie si capacitate de sinteza;
  • Abilitati de comunicare in mediu multicultural;
  • Experienta in cercetare constituie un avantaj;
  • Limba Engleza – nivel mediu;
  • Franceza – nivel mediu (reprezinta avantaj).