SPECIALIST RETELE SI STANDARDE DE COMUNICATIE

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș BUCURESTI

Responsabilitati principale:

  • Dezvolta, implementeaza si valideaza protocoalele de comunicatie integrate pe vehicule;
  • Asigura implementarea standardelor de comunicatie pe vehicule pentru facilitarea schimbului de informatii intre ECU-uri (Unitati Electronice de Control);
  • Dezvolta, mentine la zi si aplica procedurile de validare pentru verificarea respectarii specificatiilor;
  • Dezvolta, intocmeste si verifica conformitatea topologiei retelelor de comunicatie pentru a asigura mediul optim de transmitere a datelor;
  • Intocmeste, impreuna cu PDE-ul (Pilot Dezvoltare Electronica), specificatiile calculatorului si planul de validare al acestuia;
  • Analizeaza rezultatele validarilor unitare efectuate de furnizori, sau intern, pentru identificarea neconformitatilor;
  • Planifica si urmareste actiunile intre expertii meserie, PDE si furnizor pentru a rezolva neconformitatile;
  • Verifica pe PIE (Platforma Integrare Electronica) si Vehicul retelele de comunicatie (masuratori electrice, respectarea mesageriei, protocoale) pentru declararea conformitatii intersistem;
  • Mentine la zi sinteza validarilor efectuate si anomaliile intalnite pentru capitalizarea acestora;
  • Trimite raportul de (ne)conformitate in atentia diferitilor interlocutori;
  • Asigura transversabilitatea solutiilor intre diferite Proiecte;
  • Inregistreaza solutiile aplicate in baza de date pentru capitalizare;
  • Asigura suport tehnic corespondentilor meserie, echipelor cablaj, PDE-ilor, Arhitectilor, pentru deblocarea subiectelor sensibile;
  • Participa la reuniuni Proiect.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice (Specialitatea  Electronica, Telecomunicatii, Tehnologia informatiei, Inginerie Electrica);
  • Cunostinte de electronica sau telecomunicatii;
  • Cunostinte de inginerie automobile sau transporturi;
  • Franceza– nivel mediu;
  • Engleza– nivel avansat;
  • Comunicare si lucru in transvers;
  • Spirit de analiza, sinteza si reporting;
  • Atitudine proactiva (anticipare, gestionare riscuri) ;
  • Gandire structurata, rezistenta la factori de stres exteriori;
  • Abilitati de prezentare/animare;
  • Spirit de echipa.