SPECIALIST MATERIALE

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș TITU

Responsabilitati principale:

  • Asigura in mod autonom suportul tehnic in domeniul materialelor metalice auto si al proceselor asociate, in conformitate cu cerintele proiectelor, tinand cont de reglementarile in vigoare;
  • Efectueaza incercari si analize de laborator pentru materialele metalice si intocmeste notele tehnice cu rezultatele obtinute;
  • Identifica solutii alternative pentru materialele in faza de dezvoltare proiect, in sprijinul conceptorilor Ingineriei Mecanice si Vehicul;
  • Cerceteaza solutii de imbunatatire a materialelor si proceselor.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice in domeniul Metalurgie / Stiinta si ingineria materialelor / Tehnologia materialelor / Inginerie mecanica);
  • Avantaj: minimum 2 ani vechime in inginerie mecanica / inginerie vehicule;
  • Limba franceza si/sau engleza- nivel mediu;
  • Cunostinte specifice ce pot reprezenta un avantaj: in domeniul incercarilor si analizelor de laborator aplicate pieselor din materiale metalice;
  • Buna cunoastere a pachetului MS Office (Word, Excel, PPt);
  • Aptitudini personale: comunicare, orientare spre rezultat, transparenta, buna capacitate de gestionare a timpului;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Capacitate de lucru in transvers cu interlocutori straini intr-un context cultural diversificat.