SPECIALIST LOGISTICA

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș MIOVENI

Responsabilitati principale:

  • Responsabil inventar materii prime și componente (urmărește și raportează, definește și gestioneaza acțiuni de îmbunătățire etc.);
  • Asigură necesarul de materiale și componente pentru a satisface cererea clienților;
  • Planifică cerințele privind materiile prime și componentele și anticipează potențialul impactul asupra furnizorilor și asupra producției;
  • Urmareste sosirea materialelor conform cererilor companiei;
  • Comunică informații complete, precise și fiabile către furnizori;
  • Identifică punctele blocante, planifică și implementează acțiuni rapide pentru a le rezolva;
  • Asigură suport în implementarea în cadrul departamentelor, instrumentele și metodele corespunzătoare pentru a îmbunătăți organizarea lanțului de aprovizionare;
  • Definește planurile de încărcare și transport pentru furnizori;
  • Asigură suport în gestionarea inventarului și propune acțiuni pentru a menține acuratețea acestuia;
  • Alerteaza departamentul de vânzări în caz de criză, definind priorități cu Serviciul Clienți pe plan intern;
  • Propune actiuni logistice catre furnizorii, în cooperare cu departamentul Achizitii.

Candidatul ideal:

  • Experienta de minimum 1 an in industria auto (logistica, productie, proiect, industrie);
  • Studii superioare;
  • Cunostinte aprovizionare în producție (flux, transport, etc);
  • Cunoștințe IT (MS Office profesional, SAP reprezintă un avantaj);
  • Cunoștințe foarte bune- limba Engleză, franceza este un avantaj;
  • Abilitatea de a lucra sub presiune;
  • Bune abilități de comunicare și negociere;
  • Capacitate de a lua decizii, rezolvarea problemelor, persoana orientată spre rezultate.