SPECIALIST INCERCARI LABORATOR METALOGRAFIE

Domeniu AERO
Oraș PLOIESTI

Responsabilitati principale:

  • Asigura din punct de vedere al calitatii si cerintelor clientului receptia materiilor prime de prelucrat si conformitatea documentelor cu cerintele comenzilor;
  • Raspunde de activitatea din cadrul Laboratorului de procese speciale (Duritate + Metalografie);
  • Pregateste probele pentru analizele de laborator si etapele de lucru;
  • Eticheteaza si inscriptioneaza probele;
  • Elibereaza certificatele de incercari conform valorilor determinate si impuse de parametrii solicitati in documentatia tehnologica;
  • Tine evidentele din cadrul laboratorului prin consemnarea in formularele stabilite a: stocului de materiale consumabile, starea echipamentelor, rezultatele incercarilor;
  • Verifica din punct de vedere calitativ daca probele si piesele corespund standardelor de calitate si cerintelor prevazute in documentatie;
  • Reclama si incadreaza calitativ ca fiind neconforme produsele care nu sunt conforme cerintelor din documentatie;
  • Urmareste aplicarea instructiunilor de lucru la aparitia neconformitatilor, in cazul in care determinarile sunt neconforme;
  • Identifica deficientele de calitate si respinge receptia de etaloane specifice procesului de verificare a duritatii care nu îndeplinesc standardele, cu informarea imediata a managementului societatii;
  • Gestioneaza materialele auxiliare folosite in cadrul laboratorului;
  • Intocmeste rapoarte de neconformitate;
  • Utilizeaza echipamentele de masura si control din camera de inspectie;
  • Emite documentele care atesta calitatea produselor;
  • Participa la sedintele de analiza a neconformitatilor;
  • Propune masuri de rezolvare a neconformitatilor;
  • Admite sau respinge produsele inspectate;
  • Participa la rezolvarea cu maxima operativitate a reclamatiilor aparute de la clienti;
  • Aplica documentele sistemului calitatii;
  • Intocmeste planuri de inspectie;
  • Acorda sprijin departamentului de productie in aplicarea actiunilor corective si preventive luate ca urmare a neconformitatilor;
  • Raspunde pentru prejudiciile cauzate societatii ca urmare a nerespectarii sarcinilor si atributiilor de serviciu prezentate in Fisa postului, de care a luat cunostinta prin semnatura individuala;
  • Propune standarde si proceduri interne aferente asigurarii calitatii;
  • Furnizeaza, informatic sau prin alte mijloace, datele de feedback necesare superiorului ierarhic;
  • Rezolva si alte responsabilitati date de conducerea companiei ce pot avea legatura cu activitatea postului;
  • Efectueaza analize calitative tehnice in cadrul proiectelor;
  • Solutioneaza impreuna cu alti factori de raspundere pe linie de calitate, abaterile de la standardele de calitate intalnite de clienti;
  • Participa la şedinţe de analiza cauza-efect.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice;
  • Capacitate de analiza si sinteza;
  • Cunostinte operare PC si desen tehnic;
  • Cunostinte de proceduri de remediere a neconformitatilor, discontinuitati posibile, probabile si orginea lor;
  • Proceduri de control al calitatii;
  • Documentatie sistem calitate;
  • Limba Engleza: nivel avansat.