PROGRAMATOR CNC

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș SCORNICESTI

Responsabilitati principale:

  • Realizeaza programele CNC pentru masinile unelte cu comanda numerica;
  • Verifica programul instalat pe masina, participa la derularea programului si verifica nivelul calitativ al pieselor executate;
  • Utilizeaza documentatia tehnica 2D, 3D pentru a executa programele necesare executiei pieselor;
  • Alege utilajul pentru realizarea pieselor respectand toate conditiile cerute si prevazute de documentatia tehnica;
  • Tine legatura cu proiectantul sau solicitantul comenzii respective pentru imbunatatirea constructiva sau tehnologica a pieselor fara a afecta functionalitatea lor;
  • Instruieste operatorii de pe masini in legatura cu programul executat, transmitand toate datele si informatiile necesare privind modul de fixare, originea piesei, sculele necesare;
  • Asigura managementul programelor CNC conform procedurilor interne, intocmirea bazei de date cu programele realizate.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice (de preferat AR/TCM);
  • Minimum 2 ani experinţă într-un post similar;
  • Bune cunostinte desen tehnic;
  • Experienta in utilizarea soft-urilor specifice programarii CNC (Fanuc, Siemens).