LIDER SISTEM INTEGRAT DE MANAGEMENT

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș TARGU MURES

Responsabilitati principale:

  • Contribuie la stabilirea, implementarea si mentinerea sistemullui de management al calitatii in conformitate cu standardele IATF 16949, ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001 :
  • Identifica scopul implementarii, identifica procesele de baza ale organizatiei
  • Realizeaza analiza stadiului actual fata de cerinte
  • Monitorizarea stadiului de implementare a standardelor si raporteaza catre management
  • Determina cerintele legale si alte cerinte la care organizatia subscrie
  • Planificarea si programarea auditurilor interne
  • Coordoneaza si participa la auditurile interne
  • Realizeaza raporte de audit si alte raporte specifice
  • Analizeaza si evalueaza eficienta actiunilor preventive / corective intreprinse;
  • Participa la analizele efectuate de management in vederea stabilirii eficacitatii sistemului de management
  • Se asigura de controlul documentelor si inregistrarilor sistemului de management (inclusiv arhivarea) conform Modelului de Afaceri Hirschmann Automotive (Manualul Calitatii)
  • Promoveaza constientizarea in intreaga organizatie a necesitatii satisfacerii cerintelor specifice ale clientilor, a cerintelor standardelor ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 si IATF 16949, a cerintelor legale si a sistemului de Operational Hirschmann
  • Monitorizeaza stadiul de implementare al sistemelor de management si raporteaza catre Managerul de sistem de management integrat performanta sistemului de management al calitatii si oportunitatile de imbunatatire.
  • Emite, actualizeaza si dupa caz aproba proceduri si instructiuni de lucru pentru procesele pentru care este responsabil si acorda suport in organizatie pentru elaborarea procedurilor si instructiunilor in reteaua intranet (WIKI) sau in mediul local de stocare.
  • Colaboreaza cu toate structurile organizatorice ale organizatiei in functie de activitatile si proiectele in desfasurare pentru orientarea organizatiei spre imbunatatirea continua
  • Participa activ la proiectele de imbunatatire ale companiei
  • Initiaza workshop-uri sau alte santiere de lucru care au ca scop cunoasterea sau imbunatatirea sistemului de calitate al fabricii si a sistemului operational Hirschmann (HOS)
  • Se auto-instruieste pentru a raspunde necesitatilor de imbunatatire si dezvoltare continua a intregii companii si ofera suport consultativ
  • Contribuie la implementarea, mentinerea si dezvoltarea continua a sistemelor de management Hirschmann :
  • Sistemul de management al calitatii,
  • Sistemul de management al mediului,
  • HOS (HIRSCHMANN Operational System) si CIP (Procesul de imbunatatire continua) in intreaga lor structura (Sistemul 5S, Sistemul Kanban, Strategia Zero Defecte, etc).

Candidatul ideal:

  • Studii superioare tehnice;
  • Cunostinte privind metodologia Problem solving, 8D, PDCA, QRQC;
  • Reprezinta avantaj urmatoarele certificari: „Core Tools (APQP & CP, PPAP, FMEA, MSA, SPC)”;
  • „Internal Auditor for Quality Management System according to IATF 16949 and ISO 19011”
  • Experiență de lucru anterioară cu următoarele instrumente de calitate și inginerie: PPAP, MSA, FMEA, SPC AIAG, IATF16949, 8D, 5W, Ishikawa, analiza arborelui de defecte;
  • Experiență anterioară în domeniul calității în industria auto de minimum 3 ani;
  • Abilități solide de comunicare și negociere ;
  • Limba engleza avansat;