INGINER CALITATE PROCES

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș PITESTI/ MIOVENI

Responsabilitati principale:

  • Asigura suport managerului de producție în analiza problemelor apărute în timpul activităților QRQC;
  • Efectuează revizuirea planului de control in urma oricarei probleme aparute;
  • Verifică conformitatea procesului in ceea ce priveste planul de control (capacitatea mașinii – audit anual al produsului);
  • Oprește liniile de fabricație / asamblare în orice situație, în cazul în care standardele nu sunt respectate sau dacă au fost detectate riscuri de siguranță sau calitate;
  • Efectuează în mod regulat controale ale procesului;
  • Intocmeste analiza datelor și rapoartele necesare;
  • Stabilește proiectarea metodei de măsurare;
  • Realizeaza studii aprofundate, inspecții și controale detaliate, asigurând îmbunătățirea calității si a procesului de productie;
  • Urmează implementarea soluției recomandate;
  • Identifică și înregistrează problemele de calitate ale procesului / produsului;
  • Se asigura ca produsul neconform este scos din linia de livrare și de producție, fiind evaluat corespunzător;
  • Intervine in procesul de producție în cazul oricărei practici de producție ne-scrise sau dacă cerințele clientului nu sunt îndeplinite, oprind producția, dacă este necesar;
  • Participă la eradicarea problemelor clienților și a problemelor non-calitative;
  • Participă la reducerea costurilor, îmbunătățirea calității și dezvoltarea proiectelor;
  • Elaborează rapoarte privind controlul final și activitățile de control ale procesului;
  • Inspectează identificarea și trasabilitatea produsului, definite în sistemul de calitate;
  • Se asigură că procesele de producție sunt în concordanță cu cerințele de calitate și cu parametrii de proces determinați;
  • Actioneaza în conformitate cu principiile de îmbunătățire continuă și cu tehnicile de gestionare, pentru a îmbunătăți calitatea și eficiența procesului;
  • Planifică și efectuează auditurile anuale ale produselor și proceselor;
  • Efectuează inspecțiile planificate ale produselor și raportează rezultatele;
  • Urmăreste parametrii de performanță ai departamentului;
  • Lucrează în colaborare cu departamentul de producție pentru a reduce costurile interne și externe.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare- inginerie;
  • Minimum 2 ani de experiență în cadrul Departamentului de Control al Calității – Industria Autovehiculelor;
  • Certificat IATF 16949 Auditor intern;
  • Limba Engleza- nivel avansat;
  • Abilitati utilizare PC;
  • Persoana dinamica, bune abilități interpersonale;
  • Permis de conducere valabil;
  • Experiență în utilizarea aplicațiilor precum: APQP, PPAP, SPC, MSA și FMEA;
  • Experiența în sistemele principale de calitate din industria auto (Q1, Q1 MSA, MMOG / LE, ASES etc.).