INGINER AUTOMATIST

Domeniu INDUSTRIAL
Oraș PITESTI

Responsabilitati principale:

  • Identifica si remediaza intr-un timp scurt defectele aparute in proces;
  • Documenteaza defectele remediate;
  • Coordoneaza si instruieste echipa de electricieni/mecanici in activitatile de mentenanta preventiva si curativa;
  • Urmareste impreuna cu operatorii de proces (SCADA) implementarea planului de mentenata preventiva;
  • Analizeaza procesul in vederea imbunatirii continue.

Candidatul ideal:

  • Cunostinte citire si interpretare scheme electrice;
  • Cunostinte senzori, traductoare, limitatoare si toate tipurile de semnal vehiculate de acestia;
  • Cunostinte convertizoare de frecventa Siemens/Vacon (parametrizare, depanare, conectare);
  • Protocoale de comunicatie industriale Profibus si Profinet (Siemens);
  • Cunostinte pneumatica (actuatoare, regulatoare, distribuitoare);
  • Cunostinte IT ( configurarea unei statii de lucru in retea);
  • Cunostinte PLC-uri Siemens (tipuri de module, mod de conectare);
  • Cunostinte mentenanta preventiva;
  • Cunostinte limba engleza nivel mediu.