HARDWARE DEVELOPER

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș TITU

Responsabilitati principale:

  • Asigura proiectarea PCB-ului electronic (printed circuit board) pentru vehicule electrice și hibride;
  • Elaborează arhitectura electronică, luând în considerare standardele de siguranță;
  • Elaborează schemele de circuite electronice;
  • Cunostinte CADENCE reprezinta un plus;
  • Selectează componentele electronice în funcție de criteriile auto;
  • Intocmeste analiza de caz (simulare electronică, compatibilitate termică, electromagnetică), FMEA;
  • Construiește macheta prototip pentru a verifica funcționalitatea;
  • Asigura compatibilitatea electronică, termică și electromagnetică a produsului final;
  • Dezvolta baze de date cu componente si furnizori preferentiali;
  • Intocmeste descrierea componentelor;
  • Definește profilul misiunii, modurile operaționale, obiectivul de fiabilitate, cerințele de calificare;
  • Urmăreste calificarea componentelor;
  • Efectuează auditul furnizorilor dacă este necesar, analiza PPAP;
  • Gestionează toate modificările de viață serie datorate uzurii componentelor, PTN (notificări de terminare a produsului), PCN (notificări de schimbare a produsului);
  • Asigură validarea termică a produsului.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare- Electronica;
  • Experienta in design electronic hardware;
  • Instrumente electronice de simulare (PSPICE, PSIM, ORCAD / CADENCE);
  • Cunostinte compatibilitate electromagnetica (EMC) pentru proiectarea electronică (dimensionarea filtrului, constrângerile electrostatice (ESD);
  • Cunostinte echipamente electronice (osciloscop, CAN, multimetru);
  • Limbi straine: Nivel avansat- engleza- este obligatoriu;
  • Limba franceză va fi un plus;
  • Abilități de comunicare, deschis la provocări, spirit de echipă.