CONTROLLER FINANCIAR

Domeniu INDUSTRIAL
Oraș SIBIU

Responsabilitati principale:

  • Coordoneaza procesul de planificare a investitiilor, urmareste, analizeaza si raporteaza catre Grup;
  • Monitorizeaza cheltuielile legate de investitii;
  • Intocmeste rapoarte zilnice, saptamanale, lunare si trimestriale pentru Management si Grup;
  • Participa la inchiderea financiara lunara, urmareste corectitudinea inregistrarii costurilor conform standardului de raportare;
  • Ofera suport pentru local Finance Management in vederea pregatirii analizelor si rapoartelor financiare;
  • Realizeaza situatii de inchidere pe divizii si evidentiaza impactul acestora in Profit & Loss si Balance Sheet;
  • Participa la planificarea situatiilor financiare pe divizii si raporteaza catre Grup;
  • Participa la planificare in SAP a centrelor de cost, centrelor de profit;
  • Analizeaza si explica deviatiile actual vs. planificare;
  • Ruleaza calculatii standard pentru produsele finite si semifinite pe o arie de produse;
  • Analizeaza costurile standard ale produselor vs. costuri actuale si vs. cotatie;
  • Identifica deviatiile si propune masuri de corectie impreuna cu departamentele responsabile;
  • Participa la organizarea auditurilor interne, externe si a controalelor financiare;
  • Imbunatateste in mod continuu procesele si ghideaza imbunatatirile in cadrul business-ului.

Candidatul ideal:

  • Studii superioare economice (sau echivalent);
  • Experienta in Production Controlling si Analiza Financiara;
  • Cunostinte lb. Engleza – nivel avansat;
  • Abilitati de utilizare Excel, SAP, SAP EPM, PowerPoint;
  • Gandire strcturata, orientate pe control costuri;
  • Proactivitate si spirit de echipa;
  • Buna intelegere a proceselor si fluxului de materiale si de productie.