ANALIST FINANCIAR

Domeniu AUTOMOTIVE
Oraș MIOVENI

Responsabilitati principale:

  • Redacteaza si verifica rapoartele financiare si operationale pentru management;
  • Redacteaza si verifica situatiile financiare ale companiei in acord  cu Standardele de Raportare din Romania si Standardele Internationale de contabilitate (IAS), pentru gestionarea financiara si operationala a companiei;
  • Intocmeste ajustarile financiare/contabile generate de diferentele de tratament contabil dintre standardele contabile romanesti si standardele de raportare financiara ale companiei pentru una sau mai multe structuri financiare/contabile;
  • Analizeaza costurile alocate pe departamente, centre de cost, proiecte;
  • Analizeaza si interpreteaza diferentele actuale vs bugetate pe elemente de cheltuieli si venituri;
  • Participa, in functie de responsabilitatile postului, la activitatea de realizare, executie si analiza a bugetului anual, a revizuirilor de buget anual si a procedurilor de rectificare a fondurilor bugetate;
  • Respecta termenele de bugetare si raportare stabilite de superiori;
  • Intocmeste modele financiare pe diverse scenarii de lucru;
  • Verifica si reconciliaza, partial sau integral, rapoartele financiare periodice (lunare, trimestriale, semestriale, anuale) pentru management, Balance sheet, Income statement, Cash Flow, utilizand sistemele si procedurile standard de raportare financiara.­­­­­­

Candidatul ideal:

  • Experienta pe un post similar- minimum 1 an;
  • Studii superioare- economice;
  • Limba Engleza: nivel mediu- avansat;
  • Rigurozitate si atentie la detalii;
  • Cunostinte Excel: mediu- avansat.